flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Хортицький районний суд м. Запоріжжя

Місцеві вибори 2020

21 жовтня 2020, 11:43

25 жовтня 2020 року відбудуться місцеві вибори.

У зв’язку з проведенням чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів відповідно до Постанови Верховної Ради України від 15 липня 2020 року №795-ІХ «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» та з метою належної організації роботи суду на період проходження виборчого процесу 24 та 25 жовтня  встановлюється особливий режим роботи Михайлівського районного суду Запорізької області для суддів та працівників апарату у позаробочий час, святкові та неробочі дні, а також напередодні днів виборів і у дні виборів.

Приймання документів і справ, пов’язаних з виборчим процесом, здійснюватиметься у звичайний робочий час суду.

24 та 25 жовтня 2020 року Михайлівський районний суд Запорізької області працює з 08-00 години до 16-00 години.

За всіма питаннями звертатися за телефоном: (06132) 2-02-65.

Велике прохання до громадян завчасно перевіряти себе у списках виборців.

Відповідно до ст. 274 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи щодо уточнення списку виборців розглядає місцевий загальний суд як адміністративний суд за місцезнаходженням відповідної комісії.

Позовні заяви про уточнення списку виборців подаються до адміністративного суду без сплати судового збору. Позовні заяви можуть бути подані не пізніш як за два дні до дня голосування, тобто, останнім днем подання позовної заяви про уточнення списку виборців є 22 жовтня 2020 року.

 

ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ ГРОМАДЯНАМ ПРО

«МІСЦЕВІ ВИБОРИ 2020»

Відповідно до Постанови Верховної ради України від 15.07.2020 за № 795-IX «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» та Постанови Центральної виборчої комісії від 8 серпня 2020 року № 160 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року» на неділю 25 жовтня 2020 року призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.

Відповідно до ст. 22 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС) адміністративні справи як суди першої інстанції (крім випадків, визначених частинами другою - четвертою цієї статті) вирішують місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди).

Питання, які входять до компетенції Михайлівського районного суду Запорізької області.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 20, ст. ст. 273-374 КАС Михайлівському районному суду Запорізької області як адміністративному суду, в межах територіальної юрисдикції, підсудні адміністративні справи, пов’язані з виборчим процесом, щодо:

  • оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, членів цих комісій (ст. 273 КАС);
  • уточнення списку виборців (ст. 274 КАС);
  • оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори (ст. 275 КАС);
  • оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб (ст. 276 КАС).

Всі інші спори щодо правовідносин, пов’язаних з виборчим процесом, окрім визначених у частинах другій та четвертій статті 22 КАС України, підсудні Запорізькому окружному адміністративному суду.

УВАГА! Чинне виборче законодавство України надає можливість врегулювати частину спорів, пов’язаних з виборчим процесом, у позасудовому порядку.

Відповідно до ст. 42 Виборчого кодексу України (далі – ВК) виборець має право звернутися до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців із заявою про уточнення попереднього списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця пересуватися самостійно.

З метою реалізації цього права виборець не пізніш як за п’ять днів до дня голосування подає заяву до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців у спосіб, визначений ч. 4 ст. 42 ВК. До заяви додаються документи (копії документів), які підтверджують зазначені в ній відомості.

Розділ ХІ Виборчого кодексу України регулює питання оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються виборчого процесу, як у судовому так і у позасудовому порядку (шляхом звернення зі скаргою до відповідної виборчої комісії чи комісії вищого рівня).

У статті 64 ВК визначений перелік випадків, коли рішення, дії чи бездіяльність можуть бути оскаржені виключно до суду.

У позасудовому порядку виборець може оскаржити до відповідної виборчої комісії рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів оскарження, якщо такі рішення, дії чи бездіяльність порушують особисто його виборчі права або охоронювані законом інтереси щодо участі у виборчому процесі, у тому числі на участь у роботі виборчої комісії, на здійснення спостереження, на присутність на засіданні виборчої комісії у визначених цим Кодексом випадках, під час проведення голосування відповідно до цього Кодексу, незабезпечення встановлених цим Кодексом умов для голосування виборців з порушенням здоров’я (у зв’язку з інвалідністю, тимчасовим розладом здоров’я, віком).

Кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах та від його імені довірена особа можуть оскаржити до відповідної виборчої комісії рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів оскарження, якщо такі рішення, дії чи бездіяльність стосуються відповідного регіону, округу, де цей кандидат зареєстрований для участі у виборах (ст. 65 ВК).

Звернутися до суду з адміністративним позовом має право виборець, якщо рішення, дії чи бездіяльність відповідного органу чи особи безпосередньо порушують його виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі (ч. 2 ст. 273, ч. 2 ст. 275, ч. 2 ст. 276 КАС).

У той же час, відповідно до ч. 1 ст. 274 КАС, право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі.

Також, правом на звернення з позовом до адміністративного суду у справах, пов’язаних з виборчим процесом, наділені інші суб’єкти відповідного виборчого процесу:

  • суб’єкти відповідного виборчого процесу (ст. 22 Виборчого кодексу України) (крім виборчої комісії) – у справах, визначених у ст. 273 КАС;
  • виборча комісія, кандидат, партія (блок), місцева організація партії, які є суб’єктами відповідного виборчого процесу – у справа, визначених у ст. 275 КАС;
  • кандидат, партія (блок), місцева організація партії, які є суб’єктами відповідного виборчого процесу – у справах, визначених ст. 276 КАС.

Позовні заяви, що стосуються призначення, підготовки, проведення місцевих виборів розглядаються судом у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Справи, пов’язані з виборчим процесом віднесені законом до категорії термінових адміністративних справ, а тому для звернення з позовною заявою у цих категоріях справ встановлено обмежені строки, визначені статтями 273-276 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, позовні  заяви щодо:

- рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісії, членів цих комісій;

- дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум;

- щодо оскарження дії чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їхніх довірених осіб

можуть бути подані до адміністративного суду у п’ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності, але не пізніше двадцять другої години дня, що передує дню голосування (ч. 6, 7 ст. 273, ч. 4 ст. 275, ч. 6 ст. 276 КАС).

При цьому позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісії, членів цих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на дільниці, може бути подано до адміністративного суду у дводенний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності (ч. 8 ст. 273 КАС).

Відповідно до ч. 3 ст. 274 КАС позовну заяву про уточнення списку виборців може бути подано не пізніш як за два дні до дня голосування. Варто також зауважити, що згідно з ч. 1 ст. 44 ВК України зміни до уточненого списку виборців можуть бути внесені до 18 години останньої суботи перед днем голосування.

Згідно зі ст. 270 КАС України, днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного судуСтроки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.

За розгляд судом спорів щодо правовідносин, пов’язаних з виборчим процесом, справляється судовий збір у розмірі: 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2102,00 грн), якщо позов подається суб’єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою – підприємцем; 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (840,80 грн), якщо позов подається фізичною особою (ст. 4 Закону України «Про судовий збір»).

При цьому, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії незалежно від сплати судового збору на момент її подання.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 5 цього Закону виборці у справах про уточнення списку виборців звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.

Крім того, повідомляє Вам, що Михайлівський районний суд Запорізької області працює з дотриманням вимог, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Перебування у приміщенні суду без вдягнутих засобів індивідуального захисту (респіраторів або захисних масок), що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно заборонено.

Також, особа що звертається до суду зобов’язана мати при собі документи, що посвідчують особу.